Mimo, że infrastruktura hotelowa w Chorwacji stoi na coraz wyższym poziomie, zdecydowanie lepiej wybrać apartament lub domek – to ostatnie rozwiązanie jest polecane zwłaszcza tym, którzy wybierają się na wczasy większą „ekipą”. 794318_palm_tree_lake_house_9

Apartament lub samodzielny domek to opcja nie tylko tańsza od hotelu, ale też znacznie bardziej uniwersalna. Możemy przebierać w ofertach tego typu – od skromnych, lecz zwykle dobrze wyposażonych (kuchnia, grill, wi-fi) i funkcjonalnych domków w małych miejscowościach po luksusowe apartamenty z kilkoma sypialniami i widokiem na morze czy domki z basenem i ogrodem.

Tygodniowy koszt wynajęcia kwatery może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych i jest zależny od standardu, ilości łóżek oraz walorów turystycznych danego regionu i miejscowości; można jednak przyjąć, że średnia cena za wynajęcie domku o niezłym standardzie, z dwiema sypialniami w atrakcyjnym regionie (np. Istria) to około 2 000 zł za tydzień.

Zaletą tego typu rozwiązania jest nie tylko relatywnie niższy koszt pobytu, ale przede wszystkim pełna samodzielność, która w chorwackich warunkach jest na wagę złota. Zmuszeni niejako do 1261915_beach_housesamodzielnej aktywności poznajemy na własną rękę atrakcje turystyczne, regionalną kuchnię i zwyczaje. Choć, oczywiście, jeśli ktoś lubi lenistwo przy hotelowym basenie, posiłki podane „pod nos” i co dzień świeże ręczniki, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać którąś z licznych ofert ośrodków wypoczynkowych – podejmujmy jednak decyzję ostrożnie, sprawdzając uprzednio opinie na forach internetowych i pytając znajomych; wiele hoteli w Chorwacji to prawdziwe relikty pamiętające jeszcze epokę Tito, przy czym ceny są nieodmiennie wysokie, lepiej więc wybierać ośrodki najwyżej oceniane, chwalone i polecane.

Apartamenty dzielimy według ich standardu na dwu-, trzy-, cztero – pięciogwiazdkowe; te ostatnie to opcja najbardziej luksusowa. Oddzielną kategorią dla tego rodzaju kwater są apartamenty typu studio, których skala standardu rozpina się od dwóch do czterech gwiazdek. Są to dwupokojowe apartamenty z łazienką i aneksem kuchennym, bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Obok apartamentów, często spotykaną opcją noclegów w Chorwacji są pokoje. Różnią się od apartamentów przede wszystkim tym, że toaleta i kuchnia są dzielone z innymi współlokatorami domu; nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, natomiast różnica w cenach między dającymi pełną swobodę apartamentami a pokojami nie jest duża, chyba warto więc dobrze zastanowić się nad sensem wynajmowania pokoju.

One thought on “Dobra alternatywa dla hotelu: apartamenty i domki w Chorwacji”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *