Region Kvarner RijekaZatoka położona w północnej części Morza Adriatyckiego, znana z atrakcyjnych miejscowości turystycznych i pięknych wysp, spośród których najbardziej popularne to Cres, Krk, Pag, Rab i Lošinj.

Głównym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym jest miasto portowe Rijeka; ponadto chętnie odwiedzane są też Opatija, Crikvenica, Novi Vinodolski. Piękne plaże, zapierające dech w piersiach krajobrazy i praktycznie gwarantowana pogoda przez cały sezon letni – panuje tu specyficzny mikroklimat ze względu na fakt, że Zatoka Kvarnerska otoczona jest wysokimi górami (majestatyczne pasmo Velebit oraz Góry Učka z najwyższym szczytem Vojak – 1396 m n.p.m.). Najbardziej słonecznymi wyspami są Lošinj, Cres, Krk i Rab.
Chorwacja Kvarner wyspa PagPoza wspaniałymi warunkami do plażowania, region Kvarner oferuje wiele atrakcji, dzięki którym nie można się tutaj nudzić: miasta warte zwiedzenia – m.in. Rijeka z XIX-wieczną zabudową, XIII-wieczną twierdzą i rzymskimi łukami tryumfalnymi; urokliwe wyspiarskie miasteczka Pag i Rab; ruiny rzymskiej fortecy, cytadela z XIII w. i renesansowy kościół w mieście Novi Vinodolski, pozostałości po rzymskich termach i weneckie malowidła na wyspie Krk i wiele innych.
Na amatorów wędrówek wśród zieleni i miłośników wspinaczki czekają Parki Narodowe: Paklenica, Risnjak, Nacionalni Park Sjeverni Velebit. W rejonie Kvarner jest do dyspozycji wiele wspaniałych tras spacerowych oraz 1300 km ścieżek rowerowych. Kvarner to także wspaniałe miejsce do nurkowania i uprawiania innych sportów wodnych.
Mapa wybrzeża Kvarner Chorwacja

Region słynie również z rewelacyjnej, typowo śródziemnomorskiej kuchni, opartej na świeżych rybach, owocach morza, aromatycznej oliwie, dojrzałych w słońcu owocach i warzywach, pachnącej szałwią, rozmarynem, tymiankiem, lawendą. Do miejscowych specjałów należą głowonogi. Z wyjątkowych delikatesów słynie wyspa Pag – ojczyzna sera owczego Paški sir, znakomitego prosciutto i najwyższej jakości jagnięciny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *