Chorwacja-Rovinj-Starowka-kosciol-swietej-Eufemii

Najbardziej malownicze miasto Istrii, o niepowtarzalnym śródziemnomorskim klimacie zaprawionym bałkańskim „pazurkiem”.

Gąszcz wąskich, klimatycznych uliczek pnących się w górę, aż do potężnego kościoła z majestatyczną sześćdziesięciometrową dzwonnicą; kafejki, winiarnie, restauracje z pysznym jedzeniem, stare kamieniczki, urokliwe place, tajemnicze zaułki,  galerie sztuki, sklepiki z pamiątkami i świeżymi owocami, lodziarnie – cały ten kram w jakiś magiczny sposób mieści  się na 88 kilometrach kwadratowych, wraz z ponad 13 tysiącami mieszkańców (jedna trzecia z nich to Włosi) oraz olbrzymią liczbę turystów z całego świata, przelewającą się każdego sezonu przez maleńkie centrum miasteczka.

rovinj-chorwacjaO dziwo – tutaj to nie przeszkadza. Pomimo wąskich uliczek nie ma wrażenia „dzikiego tłumu”, bezmyślnie pędzącego od zabytku do zabytku. Życie tu jakby zwalnia, oddycha się pełną piersią w tym leniwym, idyllicznym klimacie, zrelaksowanie, uśmiechnięci ludzie z przyjemnością i powoli wydeptują nierówny bruk, popijają espresso i białe wino w kawiarenkach, wdychają orzeźwiający zapach morza, przybyły wraz z przyjemną morską bryzą. Tu naprawdę przyjemnie się zwiedza, je i delektuje prawdziwym, chorwacko-włoskim miksem kulturowym.
A naprawdę jest w Rovinj co oglądać!
Cel, do którego zmierzamy przedzierając się przez gąszcz krętych uliczek to oczywiście kościół św. Eufemii. Znajduje się on na szczycie wzgórza Monte Rosso, ponad Starówką. Kościół zbudowano w XVIII wieku (konsekrowany został w 1756 roku) w stylu baroku weneckiego.  W nawie bocznej znajduje się grobowiec św. Eufemii – patronki miasta, męczennicy, która za czasów cesarza Dioklecjana została rzucona na pożarcie lwom za wiarę. Jej miedziana figurka zdobi wspaniałą, monumentalną dzwonnicę i… podobno przepowiada pogodę: obraca się w zależności od kierunku wiatru – kiedy Eufemia odwrócona jest w stronę lądu, pogoda będzie zła, a gdy patrzy na Adriatyk, to zapowiada się piękny dzień. Zdaje się, że na Istrii zazwyczaj patrzy w stronę morza.
Inne zabytki warte obejrzenia:

 

  • Brama Portica, Brama św. Benedykta i Brama św. Krzyża – zachowane trzy z siedmiu bram prowadzących dawniej do miastaRovinj-chorwacja-morze
  • Barokowy Łuk triumfalny Balbiego prowadzący na Starówkę
  • Klasztor Franciszkanów
  • Kaplica św. Trójcy
  • Ulica Grisia – jedna z najładniejszych uliczek miasta, wzdłuż której artyści wystawiają swoje dzieła

Lato w Rovinj obfituje w liczne koncerty, przedstawienia teatralne i imprezy cykliczne, na przykład odbywające się w lipcu i sierpniu Wieczory Tradycji Rybackiej, prezentujące  tradycje i zwyczaje związane z połowem ryb, czy wrześniowe dni świętej Eufemii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *