Na fanów natury i wszystkich osób ciekawych świata czeka w Chorwacji prawdziwe bogactwo niezwykłych atrakcji przyrodniczych, dla których warto na kilka godzin porzucić opalanie i pluskanie się w wodzie. Oto najciekawsze z nich:

 • Park Narodowy Paklenica – położony w południowej części pasma górskiego Velebit, nieco ponad 40 km od Zadaru. Łączna długość tras, idealnych na wycieczki piesze lub rowerowe, to 200 km; park oferuje też 360 km tras wspinaczkowych oraz wiele atrakcji do zwiedzania, jak Paklenicki Młyn czy piękna jaskinia.
 • Park Krajobrazowy Telašćica – wyspa Dugi Otok. Piękne, słone jezioro Mir, niezwykle bogaty świat fauny i flory, miejce do nurkowania oraz komfortowe trasy spacerowe i rowerowe.
 • plitwice-wodospadPlitwiczka jezera – Park Narodowy Jezior Plitwickich , położony 140 km od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Dwa zespoły jezior połączonych kaskadowo. Woda pięknymi wodospadami spływa z najwyżej położonego jeziora zwanego Proscanskim do kanionu rzeki Korany; Różnica w wysokości pomiędzy najwyższym punktem a najniższym to prawie 160 metrów. Punkt obowiązkowy dla każdego turysty!
 • Park Narodowy Brijuni, Istria – uroczy teren obfitujący w atrakcje sportowo-rekreacyjne: park safari, pole golfowe, korty tenisowe, a także kolejka turystyczna oraz… siedziby Josipa Broz Tito, byłego przywódcy Jugosławii.
 • Park Krajobrazowy Kopački Rit, w pobliżu Osijek, wschodnia Chorwacja. Największy park ornitologiczny w Europie. Oferuje wycieczki łódkami, możliwość wędkowania rekreacyjnego, a także możliwość zaadoptowania ptaszka i nazwania go własnym imieniem. Na terenie parku rezerwat zoologiczny, pałac Tikveš i liczne restauracje.
 • Wyspa Košljun – w okolicy wyspy Krk. Wysepka o malutkiej powierzchni, ale przebogata w atrakcje: zbiory franciszkańskie, muzeum, oryginalna kolekcja zoologiczna.
 • Jaskinia Biserujka – Rudine, wyspa Krk. Malownicza grota powstała około 16 tysięcy lat temu. W jej wnętrzu możemy podziwiać niezwykle bogaty zbiór stalaktytów i stalagmitów. Zabierzcie ciepłe bluzy – w jaskini jest naprawdę zimno!
 • Jezioro Vransko na wyspie Cres – ciekawostka przyrodnicza: w zbiorniku nie miesza się słodka woda ze słoną wodą morską. Piękne widoki, niezwykła roślinność, ogromna liczba ptaków i urok tajemniczych legend, jakie otaczają to miejsce czyni je absolutnie wyjątkowym.Wyspa-cres-chorwacja-panorama
 • Park Narodowy Krka, niedaleko Šibenika. Piekne wodospady Skradinski buk i Roški slap, pokazy etnograficzne w starym młynie, statek wycieczkowy i ścieżka rowerowa.
 • Las Dundo, ok. 4 km na zachód od miejscowości Rab na wyspie Rab. Jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych w całym basenie Morza Śródziemnego. Wiele wspaniałych, rzadkich gatunków drzew i roślin, a także – przy odrobinie szczęścia – możliwość spotkania swobodnie żyjących muflonów i saren.

4 thoughts on “Atrakcje przyrodnicze w Chorwacji”

 1. Byłem na Krk, w tym roku wybieram się do Albanii – jednak wezmę pod uwagę twoje propozycje i może zahaczę tu i ówdzie 🙂 Dzięki

  1. Albania to podobno ładny kraj : ) jak będziesz miał jakieś podsumowanie wypadu do tego kraju to daj znać. Z chęcią poczytamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *