Wieża zegarowa w RijeceNajwiększy port Chorwacji (i trzecie największe miasto) w północno-zachodniej części kraju, położone u podnóża masywu Risnjak. Z pewnością nie jest to miejsce na typowego sielankowego wypoczynku (w Rijece nie ma plaży), za to z pewnością nie będziemy się tu nudzić: miasto obfituje w atrakcyjne zabytki i muzea, a oferta imprez kulturalnych i życia nocnego jest nieprzebrana.

W Rijece zwiedzimy m.in. liczne piękne kościoły (średniowieczny kościół Najświętsze Marii Panny, klasztor Augustianów z barokowym kościołem Św. Hieronima, kościół Św. Wita, XVIII-wieczną cerkiew), ratusz, wieżę miejską i górującą nad miastem twierdzę z XIII wieku (odbywają się w niej często koncerty, przedstawienia i wystawy). Główną ulicą handlową jest Korzo. Bogata jest tutejsza oferta muzealna: do dyspozycji mamy atrakcyjne zbiory Muzeum Morskiego, miejskie muzeum organizujące wystawy przedstawiające historię Rijeki, Muzeum Nauk Przyrodniczych z bardzo obfitą regionalną kolekcją geologiczną i botaniczną.

W lutym odbywa się na ulicy Rijeki słynny karnewal, ale najwięcej turystów przybywa tu oczywiście na letni festiwal teatrów i koncertów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *