OLYMPUS DIGITAL CAMERANajchętniej odwiedzana przez turystów miejscowość Riwiery Makarskiej w Dalmacji, położona u podnóża masywu Biokovo. Ta mała wioska portowa zyskała niezwykłą popularność ze względu na swój wyjątkowy urok: piękne żwirowe i piaszczyste plaże, gęsty sosnowy las, port z możliwością cumowania, interesujące zabytki oraz urzekający folklor i kuchnia dalmatyńska czynią z miejscowości Baška Voda idealny kurort do wypoczynku, zabawy, uprawiania sportów wodnych, opalania i poznawania lokalnej kultury.

W Baška Voda nie sposób się nudzić. Dostępne są tu wszelkie formy atrakcji wodnych i innych aktywności – na turystów czekają szkoły nurkowania, różnorodne tereny sportowe, rowery i wycieczki górskie. Wieczory umilają koncerty tradycyjnej  muzyki dalmatyńskiej, spotkania rybackie, występy zespołów folklorystycznych czy imprezy do białego rana w barach na plaży.

Miejscowość, choć niewielka, obfituje też w ciekawe zabytki kultury, między innymi:

Późnobarokowy kościół świętego Lovro z połowy XVIII wieku

Neoromantyczny kościół świętego Nikola zbudowany w 1889 roku, podziwiać tu możemy posiadający niezwykłe witraże Josipa Botteri Dini oraz stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Josipa Bifela

kościół świętego Rocha z XV wieku, zbudowany w stylu gotyckim

późnobarokowy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1636 roku

Kościół Wszystkich Świętych z końca XX wieku

a także groby z urnami, pomniki nagrobne z imionami 13 najstarszych mieszkańców Baška Voda czy bogate zbiory Muzeum Archeologicznego.

Atrakcją samą w sobie jest też oczywiście piękna marina z pomnikiem św. Mikołaja. Port jest mały i kameralny (tylko 40 miejsc przy kei), ale położony w centrum miasteczka, co jest dużym udogodnieniem dla cumujących w nim jachty turystów. Restauracje, kluby, sklepy – wszystko jest tutaj praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Wybór noclegów w Baška Voda jest naprawdę bardzo duży i, co najważniejsze, zróżnicowany – w zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy przebierać w ofertach apartamentów, pensjonatów średniej i wyższej klasy albo droższych, eleganckich hoteli.

Baška Voda to także świetna baza wypadowa pozostałych miasteczek Riwiery Makarskiej, do Splitu (ok. 50 km), na wyspy Brač i Hvar. Warto udać się także do oddalonego o zaledwie 15 km parku przyrodniczego Biokovo, usytuowanego na wspaniałym masywie górskim obfitującym w jaskinie, głębokie groty i lasy bukowe.

chorwacja-baska-voda-lokalizacja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *