najlepsze-kluby-imprezy-w-chorwacji-makarskaTen, kto traktuje wakacje jako okazję do beztroskiego imprezowania, bez problemu znajdzie w Chorwacji to czego szuka – właściwie każda większa i bardziej popularna miejscowość turystyczna na wybrzeżu ma bogatą ofertę klubów, pubów, dyskotek i imprez na świeżym powietrzu.

Chyba najciekawsze i najbardziej porywające nocne życie odnajdziemy na wyspie Pag, w miejscowości Novalja na plaży Zrče, nazywanej „chorwacką Ibizą”. Warto być tam 13 czerwca, kiedy miasto świętuje (bardzo hucznie) swój dzień.

Prawdziwą mekką imprezowiczów jest też dalmacka Makarska ze swymi słynnymi klubami: dyskoteką Grota w prawdziwej jaskini, z przezroczystym parkietem przez który widać morską wodę, czy Peter Pan Club w budynku starej opery. Popularne są też kluby Disco Plaža i West, Escape – każdy z osobliwym klimatem i innym rodzajem muzyki, oczywiście w nurcie nowoczesnych tanecznych rytmów.

Amatorzy muzyki elektronicznej poczują się jak w raju w jednym z największych i najbardziej popularnych chorwackich „imprezowni” – klubie Aurora w Primoszten, z kapitalnym nagłośnieniem, znanymi dj-ami, koncertami na żywo i zabawą do białego rana.

Oprócz tego typu znanych, choć, jak niektórzy twierdzą, często przereklamowanych (i drogich) lokali, świetnie bawić się możemy w niezliczonych barach, pubach i tawernach, które „zwiedzać” możemy do rana, szczególnie w tak rozrywkowych miejscowościach, jak Makarska, Pag, Pula czy Vodice.

festiwale-przedstawienia-chorwacjaFestiwale i imprezy na wolnym powietrzu

Turyści spragnieni bardziej „kulturalnej” rozrywki również nie będą się nudzić w Chorwacji. Niezależnie od tego, w jakim regionie wypoczywamy, w sezonie letnim mamy dużą szansę zaliczyć któryś z licznych festiwali i imprez kulturalnych.

Do klasyki tego typu przedsięwzięć należy Festiwal Letni w Dubrowniku (10 lipca – 25 sierpnia), podczas którego całe Stare Miasto zamienia się w scenę teatralną. Do miasta ściągają wybitni chorwaccy i zagraniczni artyści, dając mnóstwo przedstawień pod gołym niebem lub w pięknych wnętrzach zabytkowego Dubrownika.

Makarska słynie przede wszystkim z przedsięwzięcia Makarskie Lato Kulturalne – w programie m.in. Karnawał Letni, Noce Rybackie (co drugi piątek) czy Noc Kalelargi (pod koniec sierpnia), w ramach której odbywają się koncerty muzyki tradycyjnej, degustacje lokalnych przysmaków i alkoholi.

Miłośnicy muzyki ludowej mogą delektować się folklorem na najwyższym poziomie na czerwcowym Festiwalu Muzyki Koncerty-letnie-chorwacjaLudowej w Splicie, a zwolenników pop-rocka zainteresować powinien INmusic Festival w Zagrzebiu – największy chorwacki festiwal muzyczny open-air, ściągający międzynarodowe gwiazdy, takie jak Arctic Monkeys, Iggy and the Stooges, Basement Jaxx, Alice in Chains, Billy Idol, Massive Attack i wiele innych, a także wybitnych twórców sceny lokalnej. Ponadto muzyczne uczty serwują serie koncertów w rzymskim amfiteatrze w Dubrowniku, Festiwal Muzyki Św. Donata w Zadarze, A-Capella-Festiwal w Omis (przełom lipca i sierpnia).

Do ciekawostek sezonu letniego należą takie imprezy, jak Taniec z Mieczami na Korculi, Raber Fiera –  dni średniowiecza na wyspie Rab, Tabor Film Festival – międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych zorganizowany z rozmachem na zamku Veliki Tabor w Desiniću (Zagorje).

We wrześniu i październiku czekają nas prawdziwe uczty dla zmysłów – Festiwal Kasztanów Marunada w Lovran, Liganj i Dobreć (uroczystość końca zbioru kasztanów, hucznie i smacznie obchodzona już od czterech dekad) i słynne Święto Trufli na Istrii. Wczesnojesienne popołudnia urozmaicą Wieczory Barokowe w Varazdinie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *