ceramika-chorwackaChorwacja słynie z pięknych wyrobów rękodzielniczych: koronek, ceramiki, rzeźb i biżuterii. Wiele regionów specjalizuje się w konkretnych wyrobach i tam też najlepiej je nabywać – nie tylko mamy wówczas pewność, że kupujemy oryginalne produkty, ale też często mamy okazję podpatrzeć, jak powstają.

Ręcznie haftowane koronki z charakterystycznym wzorem z wyspy Pag.  Koronki ozdabiają obrusy, serwety, chusteczki, a nawet pościel. Na Pagu nie tylko można kupić, ale również obserwować „na żywo” w pracowniach hafciarskich, jak powstają słynne aplikacje.

Piękne tradycyjne hafty znajdziemy również w Osijek.

Na Istrii kupimy piękne, tradycyjne drewniane figurki, w samej Puli kamienne rzeźby z rzymskimi wzorami.

Maszkarony karnawałowe z Rijeki. Karnawał w Rijece należy do najbarwniejszych w Europie; nawiązuje do ludowych wierzeń, mitologii słowiańskiej, tradycji odpustowej, folkloru. Maszkarony to symbol Rijeki, pięknie wykonane można kupić przez cały rok. Równie popularne są też miniatury zvončarów – mężczyzn z głową zwierzęcia, przeganiających złe duchy.

Biżuteria – wyroby ze złota i srebra oraz z koralowców i muszelek morskich. Często przewijającym się i charakterystycznym zwłaszcza dla Rijeki motywem jest morcić – podobizna głowy w turbanie (nawiązuje do zwycięstwa nad Turkami w XVI wieku).

krawaty-z-chorwacjiKrawaty – krawat został wynaleziony właśnie w Chorwacji; to jeden z symboli tego kraju. W każdym większym mieście znajduje się sklep z wysokiej jakości wyrobami, oferując ogromny wybór wzorów, faktur i stylów.

Pióro wieczne – to również chorwacki wynalazek. (pierwsze na świecie pióro stworzył w 1907 roku Slavoljub Penkala). Ojczyzną pióra jest Zagrzeb; każde wyprodukowane w stolicy Chorwacji pióro ma swój numer seryjny i certyfikat.

Wielbiciele bibelotów oraz dzieci z pobytu w Dalmacji muszą przywieźć oczywiście figurkę dalmatyńczyka. Te piękne i mądre psy pochodzą oczywiście z tego regionu; służyły ludziom na polowaniach już w średniowiecznej Dalmacji, od XVII wieku uznawane były za psy obronne.

Kosmetyki, olejki eteryczne i woreczki zapachowe z lawendy – Chorwacja jest lawendową krainą, z lawnda-z-wyspy-hvaruprawy tej rośliny  słynie przede wszystkim wyspa Hvar. Będąc tu, warto zaopatrzyć się w najróżniejszego rodzaju lawendowe cuda – od kosmetyków po miód.

Ponadto w całym kraju kupimy piękną, ręcznie malowaną ceramikę, kamienne płytki zdobione głagolicą lub motywem pletenicy – chorwackiej plecionki, lalki w tradycyjnych strojach oraz płyty z muzyką ludową (przede wszystkim dalmatyńską).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *