Chorwacja najlepiej kojarzy się z Adriatykiem i atrakcjami związanymi z wypoczynkiem nad morzem. Ale ten kraj to przecież w nie mniejszym stopniu raj dla osób zakochanych w majestacie gór. Niewiele jest miejsc, gdzie góry i morze łączą się ze sobą w tak malowniczy sposób – strome skaliste stoki często nieomal “wpadają” do lazurowej wody – a przyjemności z nimi związane są dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu mamy niepowtarzalną możliwość cieszyć się tak zróżnicowanymi formami aktywności: od beztroskiego plażowania, przez nurkowanie i rozmaite sporty wodne, po górskie wędrówki, trekking, wspinaczkę, a nawet jazdą na nartach. Takie rzeczy tylko w Chorwacji!
Południe i zachód Chorwacji leży na obszarze Gór Dynarskich – łańcucha ciągnącego się wzdłuż wschodniego Wybrzeża Adriatyckiego także przez inne państwa Półwyspu Bałkańskiego: Bośnię i Hercegowinę, Słowenię, Serbię, Kosowo, Czarnogórę i Albanię. Mimo, że zwane są często Alpami Dynarskimi, góry te nie należą do Alp.
Najwyższym szczytem Chorwacji jest Vrh Dinare (1830 m n.p.m., pasmo Dinara, oddzielającego Chorwację od Bośni i Hercegowiny).
Najbardziej atrakcyjne trasy wędrówek w Górach Dynarskich:
- Pasmo Velebit:
Park Narodowy Velebitu Północnego
Całkiem młody park, założony w 1999 roku, obejmujący 109 km kwadratowych północnej części pasma Velebit. W centrum parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody (Hajdučki kukovi i Rožanski kukowi), a na szczycie Zavižan (1676 m n.p.m.) najwyżej położona stacja meteorologiczna w Chorwacji. Wspaniałe miejsce dla miłośników wspinaczki. Wiele bardzo atrakcyjnych szlaków górskich, spośród których najbardziej wyróżnia się Premužićeva staza (57 km) – wędrując tą dosyć łatwą, świetnie oznaczoną trasą biegnącą przez wapienne wzniesienia, mamy okazję podziwiać najpiękniejsze krajobrazy Północnego Velebitu – widoki ze szczytów na lazurowy Adriatyk i wyspy są naprawdę zachwycające i warte wysiłku wspinaczki – na przykład niezapomniany widok na Zatokę Zavratnica, jedną z najbardziej atrakcyjnych na chorwackim wybrzeżu.
Park Narodowy Paklenica
To jedna z najpiękniejszych części całego Velebitu, obfitująca w przebogatą przyrodę i atrakcje, takie jak słynna Anica Kuk – wielkie wyzwanie dla amatorów wspinaczki – najwyższa (712 m) i bardzo stroma ściana w Chorwacji. W parku znajduje się kilkaset szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności.
- Masyw Biokovo, Sveti Jure
Biokovo zajmuje środkową część wybrzeża dalmatyńskiego i jest największym i najwyższym masywem Dalmacji. Podobnie jak Velebit, góry Biokova również sięgają morza. Najwyższym szczytem jest Sveti Jure (góra świętego Jerzego – 1762 m n.p.m.), po Vrh Dinare drugi co do wysokości szczyt Chorwacji. Masyw obfituje w głębokie jaskinie i jary, w których przez cały rok leży lód. Groty, przepaście, lasy bukowe, ogród botaniczny – Biokovo to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek z „dreszczykiem emocji”.
Na szczyt Sv. Jure prowadzi kilka szlaków, a kto woli podziwiać widoki nie przemęczając się, może wjechać na górę samochodem – wąska asfaltowa droga wije się ostrymi serpentynami. Ze szczytu piękny widok na Riwierę Makarską.
- Pelješac, Sveti Ilija
Przebywając na Półwyspie Pelješac na południu wybrzeża dalmatyńskiego mamy możliwość wspiąć się na szczyt Sveti Ilija (św. Eljasza) o wysokości 961 m n.p.m. Szlak jest świetnie oznakowany i choć trasa nie należy do najtrudniejszych, może okazać się dość wyczerpująca ze względu na palące słońce i skaliste, nieregularne i niestabilne podłoże – należy się do niej dobrze przygotować (duża ilość wody i dobre buty to jak zwykle podstawa). Wyższe partie i zdobywanie szczytu polecane są już tylko doświadczonym turystom. Piękne widoki na cały górzysty Pelješac, Korculę i Hvar rekompensują trudy wspinaczki. Na górę warto wybrać się o świcie, kiedy upał nie doskwiera tak bardzo, i zarezerwować sobie na wycieczkę cały dzień.
- Risnjak, Veliki Risnjak
Pasmo górskie w północno-zachodniej części Chorwacji, na obszarze którego znajduje się bardzo atrakcyjny dla miłośników fauny i flory park krajobrazowy (lasy bukowo-jodłowe, wiele gatunków roślin, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, kozice). Najwyższym szczytem jest Veliki Risnjak (1528 m n.p.m), na który dostać się możemy wytyczonym na początku XX wieku oznakowanym szlakiem (ok. 4 godziny wędrówki). Na terenie parku i pozostałej części masywu znajdziemy też wiele innych szlaków pieszych i rowerowych.
- Učka, Vojak
Masyw Učka leży w północnej części Chorwacji, we wschodniej Istrii, na granicy tego półwyspu i kontynentalnego Kvarneru. Pokryte bujną roślinnością pasmo stanowi Park Przyrodniczy Učka.
Najwyższym szczytem jest Vojak (1396 m n.p.m.) i to on jest oczywiście najpopularniejszym celem wycieczek górskich w tym paśmie. Na górę możemy się dostać oznakowanym szlakiem, który swój początek bierze w pięknej przełęczy Poklon. Trasa jest łatwa, droga na szczyt zajmuje około godziny, możemy się tam dostać również autem – wytyczona jest wąska, asfaltowa droga. Na szczycie czeka nas kamienna wieża widokowa i wspaniały widok sięgający przy bezchmurnym niebie nawet 100 km na dużą część Istrii, przeciwległą Rijekę, Zatokę Kwarnerską, Velebit, a nawet Włochy.