Chorwacka Rogoznica - widok na marinę
Chorwacka Rogoznica – widok na marinę

Rogoznica to urocza chorwacka miejscowość, położona w Dalmacji Środkowej, między miastami Split i Šibenik. Znajduje się na wybrzeżu Adriatyku, w pobliżu Zatoki Kaštelanskiej. Jest popularnym celem turystycznym, zwłaszcza dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku nad morzem. Wokół miejscowości rozciąga się malownicza, skalista linia brzegowa, a w jej okolicy znajdują się liczne zatoczki i małe, urocze wioski rybackie.


Chorwacka Rogoznica a atrakcje

Dalmatyńska miejscowość niedaleko Splitu, o typowo śródziemnomorskim klimacie, z urokliwym portem i kilkoma lokalnymi atrakcjami. Centrum Rogoznicy usytuowane jest na lesistym półwyspie Kopar. Sporo tu wartych obejrzenia starych kościołów, a wyjątkową ciekawostką przyrodniczą jest słone jezioro Oko Smoka, w którym woda morska łączy się ze słodką. Plaże w Rogoznicy są liczne i zróżnicowane – od żwirowych, przez kamieniste po betonowe.

Zaledwie 10 km stąd znajduje się Primosten ze słynną mekką imprezowiczów – dyskoteką Aurora, ale miłośnicy nocnego życia i zabawy nie będą się nudzić nawet na miejscu: tradycyjnie odbywają się w Rogoznicy noce rybackie, a licznych koncertów i imprez typu Noc Rogoznicy nie brakuje.

W Rogoznicy warto zobaczyć m.in. zabytkową latarnię morską z XVIII wieku, kościół św. Mikołaja oraz port jachtowy Marina Frapa, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych portów jachtowych w Chorwacji.

Rogoznica – co warto zwiedzić i zobaczyć?

  • Zamek w Rogoznicy – wybudowany w XVII wieku, który służył jako obrona przed tureckimi najazdami.
  • Latarnia morska w Rogoznicy – zabytkowa latarnia morska z 1830 roku, z której roztacza się piękny widok na okolicę.
  • Port jachtowy Marina Frapa – jeden z największych i najnowocześniejszych portów jachtowych w Chorwacji, który oferuje szeroką gamę usług dla właścicieli jachtów oraz turystów.
  • Plaże – Rogoznica ma kilka pięknych plaż, w tym plażę Soline, która jest jedną z najbardziej popularnych.
  • Muzeum rybołówstwa – muzeum poświęcone historii rybołówstwa w Rogoznicy, z wystawą poświęconą tradycyjnym metodom połowów i narzędziom.
  • Katedra św. Barbary w Šibeniku – znajduje się ona około 30 km od Rogoznicy, ale z pewnością warto ją zobaczyć. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Park Narodowy Krka – znajduje się on około 50 km od Rogoznicy, jest to jedna z najpiękniejszych atrakcji w Chorwacji. W parku znajduje się wodospad i malownicze szlaki turystyczne.

Rogoznica a pogoda

W Rogoznicy panuje umiarkowany klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi i suchymi porami letnimi oraz łagodnymi, deszczowymi zimami. Średnia temperatura latem wynosi około 28°C, a zimą około 10°C.

W kwietniu średnia temperatura wynosi około 15°C, wahając się często między 10-20°C. Można spodziewać się również zmiennej pogody z okresami słonecznymi i deszczowymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *