zachod-slonca-w-zadarze„Mały chorwacki Rzym” – mówi się o Zadarze i nie jest to określenie chybione: liczne prostokątne kwartały, budowane zgodnie z typowo rzymską urbanistyką, pełne są antycznych, średniowiecznych i renesansowych zabytków, a oferta kulturalna, na którą składają się liczne muzea, koncerty i festiwale nie ustępuje tej, jaką oferuje stolica Włoch.

Położony w północnej Chorwacji Zadar to miasto łączące szacowną, liczącą ponad 3 tysiące lat historię z młodzieńczym optymizmem i duchem zabawy pełną parą. Wspaniałe dziedzictwo kulturowe, urozmaicone wybrzeże, atrakcje turystyczne dla każdego, piękne widoki, wspaniała kuchnia i bogate życie nocne sprawiają, że Zadar staje się jednym z najciekawszych ośrodków turystycznych Chorwacji.

Planując zwiedzanie miasta, rozpoczniemy z pewnością od starożytnych skarbów architektury: rzymskiego forum z czasów cesarza Augusta i ruin budowli rzymskich. Symbolem miasta i najcenniejszym zabytkiem jest jednak pochodzący z IX wieku, unikatowy w skali całej Europy przedromański kościół św. Donata – perła wczesnośredniowiecznej architektury.  Z nieco późniejszego okresu (XII i XIII wiek) pochodzi monumentalna katedra św. Anastazji, kościół św. Szymona z sarkofagiem oraz charakterystyczna dzwonnica zadar-chorwacja-zabytkikościoła św. Marii. Warto zwiedzić tutejszy klasztor franciszkanów, renesansową loggię, arsenał z XVIII wieku, barokowe pałace, mury miejskie z zachowanymi bramami (ośmioma z pierwotnych 30) i ratusz miejski.

Osoby bardziej zainteresowanych współczesnymi, niekonwencjonalnymi osiągnięciami z pogranicza sztuki i architektury znajdą w Zadarze niejeden przykład interesującego podejścia do tematu łączenia umiłowania przyrody z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi: na przykład pierwsze na świecie morskie organy (dźwięk generowany jest przez ruch wody morskiej) czy instalacja Pozdrowienie dla Słońca (Pozdrav Suncu) autorstwa architekta Nikoli Bašicia – rodzaj amfiteatru odwzorowującego Układ Słoneczny.

W Zadarze wspaniale odnajdą się miłośnicy sportów wodnych – urozmaicone wybrzeże otwiera wiele możliwości dla żeglarzy, a nurkowanie w tym rejonie, pełnym podwodnych ścian, jest wyjątkowo atrakcyjne.

Zadar obfituje również w innego typu rozrywki: od wieczorów muzyki klasycznej w kościele św. Donata, przez Zadarskie Lato Teatralne, po zabawę do białego rana podczas festynu Noc Pełni Księżyca, Dni Maraski (impreza na cześć zadarskiej dumy kulinarnej – wiśniowego likieru Maraschino) czy w licznych klubach, dyskotekach i kafejkach skupionych wokół głównej ulicy miasta – Kalelagra. Tutaj również skosztujemy doskonałej, lekkiej zadarskiej kuchni obfitującej w ryby, szynkę Pršut i owczy ser z wyspy Pag oraz – oczywiście – wielkie ilości likieru Maraschino.

Zadar to również znakomita baza wypadowa na rozliczne sąsiadujące wyspy, do parków narodowych: Paklenica, Kornati, Wodospady Krki i Północny Velebit czy do Jezior Plitwickich.

Kosciol-sw-Donata-zadar-chorwacja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *