Chorwacja dysponuje jednym z najpiękniejszych wybrzeży w całej Europie – plaże położone wzdłuż Adriatyku to prawdziwe perły nadmorskiej przyrody, stąd też niesłabnąca popularność tego kraju na turystycznej mapie świata. Nie każdy jednak bezkrytycznie zachwyca się czystymi, kamienistymi plażami Chorwacji – entuzjaści drobnego złocistego piasku nie potrafią docenić rozgrzanych kamieni, na których wygrzewają się jaszczurki lub żwirku przyjemnie masującego stopy. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy kochają przesypujący się przez palce piasek i budowanie zamków na plaży: piaszczyste plaże w Chorwacji, choć mniej liczne niż żwirowe, występują w każdym turystycznym regionie i są równie piękne!

Przedstawiamy kilka wyjątkowych miejsc dla entuzjastów rozgrzanego słońcem piasku:

Istra – Medulin – słynna piękna piaszczysta plaża od długości 1 km, szczególnie polecana rodzinom z dziećmi – dostęp do morza jest tu wyjątkowo dogodny. Położona 7 km od Puli. Zapewniona jest tu pełna infrastruktura gastronomiczno–rozrywkowa, można uprawiać sporty wodne i wypożyczyć leżaki – słowem, to typowa, komfortowa plaża idealna do rodzinnego wypoczynku.

Region Kvarner -znajdziemy tutaj kilka kilometrów piaszczystych plaż, spośród których wyróżnia się ta w Zatoce Manestra oraz plaże w pobliżu Crikvenicy, wszystkie z pełną infrastruktura wypoczynkowo-rozrywkową (sporty wodne, leżaki, parasole).

Z kolei Wyspa Susak w Zatoce Kvarnerskiej to jedna, wielka, piaszczysta plaża

Wyspa Krk – znajdziemy tui dużo piaszczystych plaż, spośród których trudno wskazać tę najpiękniejszą. Niewielka, kameralna Komoriska otoczona jest przez pachnące lasy sosnowe, Slivanjska niedaleko Rudine zachwyca swoim pięknem, Meline jest stworzona do „ekstremalnego” opalania (nie ma tu naturalnego cienia), a Baska to wymarzone miejsce dla osób ceniących sobie spokój (mniejsza ilość plażowiczów).

Wyspa Rab – tutaj wyróżnia się słynna piaszczysta Rajska Plaża (Paradise). Drobniutki piasek, płytkie wejście do morza, otaczający plażę las sosnowy i pełna infrastruktura gastronomiczno-rekreacyjna to atuty, które przyciągają tłumy, co niestety trochę obniża atrakcyjność tego miejsca. Komu jednak nie przeszkadza duża liczba współplażowiczów, będzie się tu czuł jak w raju.

Kto szuka wytchnienia i woli spokojniejsze, mniej zatłoczone miejsca, w okolicy Loparu znajdzie inne piaszczyste plaże: Sahara, CigankaStolac.

Dugi Otok w Dalmacji – Saharun – długa plaża z białym piaskiem, położona w pięknej zatoczce. Płytkie wejście do morza i drzewa zapewniające naturalny cień to atuty, które docenią rodzice małych dzieci.

Wyspa MurterSlanice – długa plaża z płytkim brzegiem, popularna wśród osób lubiących dobrą zabawę – w sezonie odbywa się tu wiele plażowych imprez. Królują tu też sporty wodne.

Ninska Laguna w Nin, w pobliżu Zadaru – długa piaszczysta plaża z płytkim wejściem do morza, świetna dla dzieci. Oprócz infrastruktury i licznych udogodnień plaża oferuje też lecznicze, dobroczynne dla skóry błoto, pobyt tutaj może się więc przerodzić w naturalne SPA.

Wyspa Ugljan, również niedaleko Zadaru, skąd dotrzemy tu promem. Na wyspie ładne piaszczyste plaże Sabusa, Kostanj i Jelenica.

Wyspa HvarMlaska – długa na 800 m plaża z bardzo drobnym piaskiem. Płytki brzeg, w okolicy kemping. Plaża jest popularna wśród naturystów!

Wyspa Bisevo – plaża Porat, jedna z najpiękniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji.

KorculaVela Przina, w pobliżu miasta Lumbarda. Leży w dużej zatoce, daje piękny widok na otwarte morze oraz wyspę Lastovo. Miejsce dość zatłoczone. Znajduje się tu restauracja, odwiedzający mogą wypożyczyć leżaki i parasole.

Riwiera Omis wzdłuż wybrzeża na południe od Splitu, znana jest z dużych, piaszczystych plaż. Do dyspozycji mamy tu na przykład czterokilometrową plażę w miejscowości Duce i bardzo popularną plażę w mieście Omis, o długości 1km.

Split – Bacvice – to jedna z najpopularniejszych i  najliczniej odwiedzanych piaszczystych plaż w całej Chorwacji. W sezonie dość tłoczna, dobra dla dzieci, ponieważ wejście do wody jest tu płytkie i bezpieczne.

DubrownikUvala Lapad – duża piaszczysta plaża z pełną infrastrukturą turystyczną: dookoła restauracje, hotele, miejsca zabaw dla dzieci, piękny deptak, bujna roślinność.

Orebic na Półwyspie Peljesac – Trstenica – piaszczysta plaża położona w zatoce, z naturalnym cieniem, płytkim wejściem do morza, kawiarniami i pięknym widokiem na wysepki Archipelagu Korčula. Plaża często zatłoczona.

Wyspa MljetSaplunara – piękna zatoka z dwiema piaszczystymi plażami otoczonymi bujnymi lasami. Jest tu zwykle spokojniej i mniej tłoczno. Jeżeli zabierzemy ze sobą dobrą lustrzankę, to będziemy mieć piękną pamiątkę z podróży. Możemy tu dotrzeć z Dubrownika promem.

Wyspy Drvenik Veli i Drvenik Mali – spokojne, piękne i nie zatłoczone plaże piaszczyste, na które możemy się dostać promem z Trogiru.

Nin ok. 20 km od Zadaru – kilka pięknych piaszczystych plaż z Ninską Laguną na czele – to spokojna plaża dobra dla rodzin z dziećmi.

Wyspa Pag – piaszczysta plaża Sv Duh, 10 km na wschód od miejscowości Novalja

Wyspa Vis – spokojne plaże Stoncica i Zaglav.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułAtrakcje dla dzieci
Następny artykułRovinj

3 KOMENTARZE

  1. Plażę w Omiš trudno nazwać piaszczystą dlatego chciałbym spytać czy byłeś na pozostałych plażach i możesz je jakoś porównać do tej w Omiš? Czy również posiadają drobny żwir czy jednak jest tam prawdziwy piasek?
    Ja odwiedziłem tylko te plaże.

  2. Dużo i długo szukałam piaszczystych plaż w Chorwacji z racji tego że na urlop jechaliśmy z dzieckiem i obawiałam się że mały będzie połykał kamyki. No i znalazłam Wprawdzie większość plaż piaszczystych okazywała się plażami żwirowymi to jednak są miejsca gdzie piasek jest piaskiem np Omis – wzgorza Plaża ta jest trochę sztucznie utrzymywana w takiej postaci, ale ogólnie w wodzie jest żwirek naniesiony w sposób naturalny z pobliskiej rzeki Cetiny. Łachy piasku widać nawet na zdjęciach satelitarnych widać jak u ujścia rzeki po lewej i prawej stronie zbiera się jasny piasek…
    pozdrawiam!

  3. Najlepsza piaszczysta plaża jaką miałem okazję zaliczyć w Chorwacji znajduje się na wyspie Mljet.. a konkretnie w Saplunarze. Bajka! Zatoka otoczona skałami z małym przesmykiem. Plaża otoczona drzewami więc jest gdzie się schronić przed słońcem. W sam raz dla rodzin z dziećmi i chcących odsapnąć od kamieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here