W branży transportowej dostępnych jest wiele rodzajów usług związanych z przewozem różnych towarów na krótkich i dalekich dystansach. W zależności od potrzeb zamawiających, firmy przewozowe oferują szeroki wachlarz usług charakteryzujących się różnymi cechami. Jednym z przykładów jest tak zwany transport LTL, który cieszy się sporą popularnością.

LTL to skrót od angielskich słów „less than truckload”. Oznaczenie to jest stosowane w przypadku ładunków, które wykorzystują jedynie część przestrzeni ładunkowej w danym pojeździe. Inną popularną nazwą takiego ładunku jest określenie „ładunek częściowy”. Transport LTL cieszy się popularnością wśród klientów zamawiających transport mniejszych ilości towarów. Dzięki temu wynajmują tylko część powierzchni pojazdu ciężarowego, więc przekłada się to na niższy koszt przewozu.

Podstawowe informacje na temat LTL

Częściowy transport LTL umożliwia nie tylko wypracowanie sporych oszczędności, ale również wiąże się z wieloma dodatkowymi udogodnieniami, które zwykle nie są oferowane w ramach transportu FTL. Do grona takich udogodnień można zaliczyć wysłanie powiadomienia przed dostawą, ochronę przed zamarzaniem, windę, itp.

Transport LTL polega na tym, że przestrzeń dostępna w pojeździe ciężarowym jest dzielona między różnych nadawców, którzy płacą tylko za przewóz swoich towarów. Dzięki temu nie trzeba wynajmować całej ciężarówki dla małej ilości ładunku, a przewoźnik i tak zarabia swoją stawkę, na którą składa się wielu zleceniodawców. Oczywiście transport LTL wiąże się z koniecznością odwiedzania różnych miejsc, adresów dostawy oraz z częstymi rozładunkami i przeładunkami, a także związanymi z tym formalnościami.

Kiedy warto zdecydować się na transport częściowy?

Transport LTL jest opłacalnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Warto skorzystać z takiej usługi, jeśli ilość lub rozmiar ładunków nie są wystarczające do zapełnienia całej przestrzeni pojazdu ciężarowego. Jest to również dobre rozwiązanie w sytuacji, w której ładunek nie nadaje się do standardowej obsługi kurierskiej ze względu na zbyt duży ciężar, ale jednocześnie jest za mały, aby zakwalifikować go do usługi transportu FTL. Transport LTL jest polecany również w sytuacji, w której przesyłka nie wymaga krótkiego czasu doręczenia, ładunki posiadają kilku różnych odbiorców oraz gdy niewielkie przesyłki można umieszczać na paletach.

Jak obliczane są koszty transportu LTL?

Jeśli chodzi o koszty wspomnianej formy transportu to są one uzależnione od kilku czynników. Cena jest ustalana na podstawie rozmiaru i masy przesyłki, rodzaju ładunku (dodatkowe koszty są naliczane w przypadku delikatnych ładunków, które mogą łatwo ulec zepsuciu), trasy, jaką musi pokonać samochód ciężarowy z przesyłką, itp. Cena zależy również od tego czy zamawiamy przesyłkę standardową czy też ekspresową, a także od wykupionych usług dodatkowych (dostawa w oddalone miejsce, które trudno jest znaleźć, dodatkowe ubezpieczenie, dodatkowe narzędzia do załadunku i rozładunku). Generalnie transport LTL jest o wiele bardziej wygodny niż pojedyncze nadawanie paczek do konkretnych odbiorców. Ze względu na spore zapotrzebowanie na takie usługi, wiele firm transportowych wprowadza taką formę przewozu towarów do swoich ofert.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here