Zagrzeb w chorwacji

Wybierając się na urlop do Chorwacji, zwykle bierzemy pod uwagę wyłącznie wybrzeże kraju: Istrię i Kvarner, Dalmację lub którąś z licznych chorwackich wysp. Wiele osób dopiero odwiedzając ten kraj za drugim, trzecim razem decyduje się na wycieczkę w głąb kraju i zwiedzanie mniej typowo wypoczynkowych miejsc. A naprawdę warto poznać Chorwację również od tej pozornie mniej atrakcyjnej turystycznie strony. Oczywiście, rozpoczynając od stolicy kraju.

Zagrzeb leży w północnej części Chorwacji, u podnóża pasma gór Medvednica. Jest największym miastem kraju, zamieszkałym przez niemal 800 tysięcy osób, oraz samodzielnym okręgiem administracyjnym.

Zagrzeb dzieli się na dwie główne części: Gornij Grad (Górne Miasto), tworzone przez dwie najstarsze dzielnice Gradec i Kaptol, oraz Donji Grad (Dolne Miasto), między którymi przemieszczamy się kolejką z 1890 roku. Mimo, że Zagrzeb jest miastem tłocznym i dość rozległym, zwiedzanie nie nastręcza większych problemów – komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana, a ludzie przyjaźni, uśmiechnięci i otwarci. Spacer możemy zacząć od najdłuższej w mieście handlowej ulicy Ilica, pełnej sklepów i knajpek. Ilica zaczyna swój bieg od najważniejszego placu miasta – Trgu bana Josipa Jelačića. W tych okolicach warto zjeść niezwykle smaczne, słynne lody w cukierni Vincek. Po tak solidnej porcji kalorii możemy rozpocząć intensywne zwiedzanie. Energia będzie nam potrzebna, na liście znajduje się bowiem sporo atrakcji:

Główny punkt widokowy Starego Miasta – wieża Lotrscak, XIII-wieczna pozostałość fortyfikacji miejskiej.

Kościół św. Katarzyny z XVII wieku

Kościół i plac św. Marka – świątynia pochodzi z XIII wieku. We wschodniej części placu znajduje się siedziba chorwackiego parlamentu – Sabor.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – jeden z najpiękniejszych zabytków w mieście, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku

Kamienna Brama z XIII wieku w starej dzielnicy Gradec – znajduje się tu kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem

Przed wejściem do Kamiennej Bramy na ul. Kamenita znajduje się jedna z najstarszych w Europie aptek, założona przez  wnuka Dantego Alighieri, Nicollo Alighieri w 1355 roku.

Ogród Botaniczny – założony w XIX wieku i cały czas rozbudowywany, posiada bardzo bogatą kolekcję roślin (10 tysięcy gatunków)

Medvedgrad na wzgórzu na północnej stronie miasta. Znajdują się tu ruiny średniowiecznego zamczyska, w podziemiach mieści się restauracja. Można tam dostać się kolejką linową na Sljeme (1035 m n.p.m.).

Cmentarz Mirogoj –jedna z najpiękniejszych i najciekawszych nekropolii w Europie, główny cmentarz Chorwacji.

Stadion Maksimir – imponujący obiekt, na którym odbywają się najważniejsze imprezy sportowe i rozrywkowe, przede wszystkim mecze Dinamo Zagrzeb i innych drużyn piłkarskich, a także coroczny lipcowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

Amatorom nocnego zwiedzania polecamy spacer po Targu bana Jelacicia, na którym wzniesiono liczne secesyjne kamienice.

Jeśli chodzi o kulinarną stronę Zagrzebia, zadowoleni powinni być zarówno miłośnicy cięższej kuchni typowej dla głębi kraju (obfitującej w mięsa, mocno przyprawionej, z wyraźnymi wpływami węgierskimi), jak i śródziemnomorskiej diety opartej na rybach i owocach morza. Symbolem stolicy Chorwacji jest wprawdzie Zagrebacki schnitzel – smażona cielęcina nadziewana serem i szynką, ale zwolennicy lżejszych dań odnajdą się w Zagrzebiu bez problemu – wybór lokali w rozmaitym i eklektycznym stylu jest naprawdę spory, a kuchnia ogólnie stoi na wysokim poziomie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *