Dojazd samochodem do Chorwacji

Rozwój tzw. tanich linii lotniczych umożliwił turystom szybkie i sprawne podróżowanie do różnych regionów Chorwacji nierzadko w bardzo atrakcyjnych cenach. Mimo to nadal wielu z nas ciągle wybiera samochód; choć podróż jest dłuższa i bardziej uciążliwa, to jednak daje nieporównywalnie większe możliwości. Po pierwsze, samochód oznacza większą swobodę w decydowaniu o wielkości bagażu – ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na urlop wybieramy się z dzieckiem bądź planujemy dłuższy pobyt „na własną rękę”, w wynajętym apartamencie bez wyżywienia i obsługi hotelowej.
Jeszcze bardziej istotną kwestią jest mobilność: dysponując własnym środkiem lokomocji na miejscu, mamy ogromne możliwości zwiedzenia bliższych i dalszych okolic. Wreszcie, dodatkowym profitem jest sama podróż przez fascynujące, warte obejrzenia miejsca: w zależności od tego, skąd wyruszamy, nasza trasa będzie prowadzić przez Słowację, zachodnie Węgry (mieszkańcy południowo-wschodniej Polski), Czechy lub Niemcy, Austrię, Słowenię (gdy „startujemy” z zachodnich miast Polski).

samochodem podróżNie trzeba przypominać, że w przypadku podróży autem konieczne jest aktualne ubezpieczenie OC; zaleca się również ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i Assistance. Od 1 maja 2004 r. kierowcy podróżujący po Austrii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, Słowacji, Słowenii czy Węgrzech nie muszą już mieć Zielonej Karty; jeśli jednak wybieramy się na Dubrownik, w drodze do którego dwukrotnie przekraczamy granicę z Bośnią i Hercegowiną, lub planujemy wizytę w Serbii i Czarnogórze, zadbajmy o jej wyrobienie.

Autostrady w Chorwacji są płatne; płatności dokonujemy przy bramkach (gotówką lub karta płatniczą), nie funkcjonuje tu system winietowy. Pamiętajmy jednak, że winiety obowiązują na terytorium krajów tranzytowych: Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, a także na drogach Czarnogóry. Szczegółowe informacje o opłatach drogowych znajdziecie na stronie Polskiego Związku Motorowego: www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html.

Niestety, wybierając się w podróż samochodem do Chorwacji, musimy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość: w weekendy, zwłaszcza w miesiącach letnich, autostrady przeżywają prawdziwe oblężenie, zwłaszcza w pobliżu przejść granicznych. Wiele osób wybiera z tego powodu drogi krajowe; niższy komfort jazdy rekompensowany jest w tym przypadku przez mniejszy ruch i większą swobodę poruszania się. Na terenie Chorwacji warto słuchać radia HR2, nadającego wiadomości drogowe również w języku angielskim i niemieckim.

Sieć stacji benzynowych w Chorwacji jest dobrze rozbudowana. Przy drogach krajowych czynne są najczęściej w godzinach 7.00 – 19.00, w miesiącach letnich czasami nieco dłużej (do 22.00); całodobowe stacje znajdziemy przy autostradach i większych drogach przelotowych. Największe, godne zaufania sieci obecne w Chorwacji to INA, Tiffon, Crobenz , Petrol, i austriacka OMV. Tankowanie LPG („Autoplin”) nie powinno nastręczać większych problemów, warto jednak zadbać wcześniej o mapkę stacji tego typu. Do tankowania gazu nie potrzebujemy „przejściówek” – końcówki do tankowania są standardowe.

Drogi publiczne w Chorwacji – nawet te w głębi kraju – są w niezłym stanie, sieć lokalnych połączeń jest dobrze rozbudowana, musimy jednak mieć na uwadze ich specyfikę: drogi są często wąskie i kręte, a chorwaccy kierowcy bywają bezkompromisowi, stąd też należy zachować szczególną ostrożność i czujność, zwłaszcza przy wyprzedzaniu.

W razie problemów w każdym miejscu kraju możemy zadzwonić po służbę drogową (vučna služba) pod numer 987; porozumiemy się w języku angielskim i niemieckim.

Pamiętajmy o zakazie prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16-24 lata oraz zawodowych, wykonujących pracę – 0,0 promili, dla pozostałych – 0,5 promila) oraz zakazie korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free.

Surowo karane jest parkowanie w niedozwolonych miejscach: pojazdy są najczęściej w krótkim czasie odholowywane na parkingi policyjne, a kierowcy obłożeni wysokimi karami pieniężnymi. Parkowanie w centrach miast jest ponadto bardzo uciążliwe; najlepiej po prostu zostawiać auto na dużych parkingach poza centrum.

Jazda z włączonymi światłami obowiązuje w okresie zimowym, zaleca się jednak korzystanie ze świateł drogowych przez cały rok.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.5/10 (14 votes cast)
Dojazd samochodem do Chorwacji, 5.5 out of 10 based on 14 ratings

tak nas znaleziono:

 • samochodem do chorwacji (42)
 • jak dojechać do chorwacji samochodem (21)
 • dojazd do chorwacji samochodem (16)
 • jak najlepiej dojechać do chorwacji samochodem (16)
 • jak najlepiej dojechać do chorwacji (15)

Artykuły na inne tematy związane z Chorwacją:

 • Autokarem do ChorwacjiAutokarem do Chorwacji Do Chorwacji można dostać się autokarem, jednak trzeba przygotować się na kilka godzin spędzonych w jednej pozycji. Przewoźników […]
 • Pociągiem do ChorwacjiPociągiem do Chorwacji Za podróżowaniem koleją po Chorwacji przemawia przede wszystkim cena za przejazd. Niedogodnością może być wydłużony czas podróży (w […]
 • Samolotem do ChorwacjiSamolotem do Chorwacji Szczyt sezonu turystycznego w Chorwacji przypada na połowę lipca i trwa do końca sierpnia. W związku z tym za bilety lotnicze […]
 • Wyjazd do Chorwacji – niezbędne dokumentyWyjazd do Chorwacji – niezbędne dokumenty Od 1 lipca 2013 roku Republika Chorwacji należy do Unii Europejskiej. Nie zmienia to jednak wiele w przypadku dokumentów obowiązujących […]
 • All inclusive w Chorwacji – tak czy nie?All inclusive w Chorwacji – tak czy nie? Wczasy typu all inclusive to opcja mająca tyle samo zwolenników, ilu zagorzałych przeciwników. Ma swoje niewątpliwe plusy: gwarancja […]
1 opinia
 1. Maciej 44 lata ago

Wyraź opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *